ZASADY GRY W BILARD

Ósemka (ang. eight ball) – rodzaj gry w bilard dla dwóch graczy, każdy gracz wbija bile swojego koloru (pełne lub połówki) do łuz. Kiedy wbije wszystkie swoje bile, musi wbić czarną bilę oznaczoną numerem 8 do wybranej łuzy.

Wbicie czarnej bili w momencie, kiedy na stole pozostały bile koloru gracza, oznacza natychmiastową przegraną. Gracz przegrywa również, jeśli w ostatnim ruchu wbije jednocześnie bilę czarną i białą. Jeśli gracz nie wbije zadeklarowanej bili do zadeklarowanej łuzy, kolejka przechodzi na drugiego gracza.

Bile

W momencie rozpoczęcia gry na stole znajduje się bila biała (rozgrywająca) i 15 bil rozgrywanych, ponumerowanych od 1 do 15. Bile o numerach od 1 do 7 to bile "pełne", bile od 9 do 15 to bile z paskiem (czasem nazywane "połówkami"). Bila o numerze 8 jest jednolicie czarna.

Kolory bil to zazwyczaj:
1 i 9 - żółte
2 i 10 - niebieskie
3 i 11 - czerwone
4 i 12 - fioletowe (różowe)
5 i 13 - pomarańczowe
6 i 14 - zielone
7 i 15 - brązowe
8 - czarna
rozgrywająca - biała

Ustawianie
Bile muszą być ustawione przy pomocy trójkąta w górnej części stołu, przy czym bila z numerem 8 musi leżeć w środku trójkąta. Bila wierzchołkowa trójkąta ma znajdować się na punkcie głównym stołu, bile na rogach podstawy trójkąta muszą należeć do różnych grup, tzn. muszą to być bila pełna i bila z paskiem.

Więcej zasad poznasz podczas gry.

Przepisy gry Polskiego Związku Bilardowego.